Výzkumný tým islámská studia
Islámské právo a koránská studia.
ZKOUMÁME SOUČASNÉ ZMĚNY V ISLÁMSKÉM PRÁVU - V TEORII I V PRAXI
Na Katedře blízkovýchodních a afrických studií se zabýváme současnou transformací islámského práva – a to jak z hlediska současných teoretických postojů vůči primárním zdrojům, tak z hlediska právní praxe, například v rámci islámské lékařské etiky.
V rámci naší badatelské činnosti se specializujeme na zkoumání primárních pramenů islámského učení, s důrazem na historickou a lingvistickou analýzu Koránu a jeho orálních podob. V centru zájmu se nachází variace recitačních stylů, které nám umožňují odklon od tradičního pojetí studia Koránu coby pouhé historické literární památky. Směřují nás naopak k novým interpretačním možnostem, které nabízejí hlubší porozumění mnohým aspektům islámského učení.
Další náš výzkumný zájem z oblasti islámského práva je zaměřen na aktuální otázky praktické lékařské etiky. Ve spolupráci s kolegy ze zahraničních univerzit analyzujeme specifická etická dilemata týkající se rozvoje reprodukčních technologií, transplantací, mozkové smrti, genetického inženýrství a dalších lékařských technologií. Tyto výzkumy jsou velmi překvapivé zejména v Íránu, neboť to je země, která se důsledně řídí etickými normami zakotvenými v islámské praxi. Tyto výzkumy nám umožňují identifikovat reakce tamních učenců na rostoucí trend nabídky lékařských úkonů, které se mohou vymykat tradičnímu pojetí islámských pravidel a norem.
Tento výzkum byl podpořen Grantovou agenturou České republiky - Islámská bioetika v současném Íránu (projekt číslo: 19-13824S), hlavní řešitelka: Veronika Sobotkov