Navazující magisterské studium
Navazující magisterský program Kulturní studia Blízkého východu a Afriky (program Antropologická studia)
Co od studia očekávat?
Magisterský program Antropologická studia navazuje na tříletá bakalářská studia Sociální a kulturní antropologie a Kulturní studia Blízkého východu. Zahrnuje tři volitelné specializace:
- Sociální a kulturní antropologie
- Biologická a ekologická antropologie
- Kulturní studia Blízkého východu a Afriky
Program je vystavěn interdisciplinárně na teoreticko-metodologických základech sociální a kulturní antropologie, ekologie člověka a kulturních studií. Studenti si volí jednu ze specializací již jako součást přijímacího řízení.
Specializace Kulturní studia Blízkého východu a Afriky je určena pro zájemce s bakalářským vzděláním v oblasti společenských nebo humanitních oborů, jako jsou antropologie, sociologie, historie, politologie a další. Tento interdisciplinární studijní program propojuje antropologii, historii a religionistiku, přičemž se zaměřuje na vývoj regionu Blízkého východu a Afriky ve 20. a 21. století. Studenti získají hlubší porozumění současným společnostem Blízkého východu a Afriky, postavení různých kulturních menšin, antropologii islámu a roli politického islámu v dynamice současných sociálních a geopolitických změn. Součástí programu je také studium arabštiny nebo moderní hebrejštiny, a to buď na základní, nebo pokročilé úrovni (pokročilá úroveň představuje asi 3 roky standardního studia daného jazyka).
Tato specializace otevírá dveře k profesním příležitostem nejen v akademickém prostředí, ale i na ministerstvech zahraničních věcí, v diplomatických službách, v bezpečnostních složkách, v kulturních a humanitárních institucích, obchodních organizacích, průmyslových podnicích, ve vzdělávacích institucích, školách a muzeích, sociologických agenturách, v mediální sféře, turistickém ruchu, tlumočnictví, v institucích organizujících volební dohled, v mezinárodních organizacích s blízkovýchodní agendou (EU, OSN apod.). Uplatnění naleznou rovněž ve státních i nevládních organizacích zaměřujících se na integraci osob pocházejících z Blízkého východu a Afriky, které se krátkodobě či dlouhodobě zdržují na území České republiky.
Specializace Sociální a kulturní antropologie a Biologická a ekologická antropologie jsou realizovány Katedrou antropologie.
Co je cílem studijního programu?
Cílem navazujícího magisterského programu Antropologická studia je vyškolit odborníky a odbornice schopné aplikovat principy socio-kulturní a biologicko-ekologické diferenciace v různých společenských kontextech. Absolventi a absolventky budou vybaveni teoretickými, praktickými a metodologickými znalostmi, které jim umožní úspěšně působit v akademické i praktické sféře. S rostoucí potřebou expertů a expertek na kulturní a biologickou rozmanitost, migraci a sociální integraci minoritních skupin, stejně tak s potřebou řešit problémy lidí v jejich životních prostředích nabízí tento obor široké možnosti profesního uplatnění v nejrůznějších institucionálních i komerčních okruzích.
Charakteristika navazujícího magisterského programu Antropologická studia (všechny specializace):
- Typ studia: navazující magisterské studium
- Forma studia: prezenční
- Doba studia: 2 roky
- Vyučovací jazyk: čeština
- Podmínky absolvování programu: získat během studia 120 kreditů za splnění podmínek zapsaných předmětů; úspěšné složení státní závěrečné zkoušky; úspěšné obhájení absolventské práce
Profil absolventa*ky
Absolventky a absolventi navazujícího magisterského programu Antropologická studia se vyprofilují podle své specializace, což jim otevře dveře k rozmanitým profesním trajektoriím. Získané kompetence v teoretických a historických aspektech disciplíny, etnografických metodách specifických kulturních areálů, či aplikované antropologii, jsou aplikovatelné v mnoha sektorech – od veřejné správy, přes neziskové organizace a komerční sektor, až po vzdělávací a kulturní instituce nebo soukromou sféru.
K dalším oblastem, kde absolventstvo nachází uplatnění, patří rovněž biologická antropologie. Tato specializace otevírá cesty k práci v akademických institucích, výzkumných organizacích zaměřených na studium lidské evoluce, genetiky a adaptace. Lidé s touto specializací jsou vyhledáváni pro svou schopnost propojit biologické a sociální perspektivy v analýze lidského chování, zdravotní antropologie a forenzních věd. Tato interdisciplinární přístupnost rozšiřuje spektrum profesních možností, zahrnujících pozice v oblastech jako jsou veřejné zdraví, forenzní analýzy, ochrana životního prostředí a konzervace, kde je důraz kladen na aplikovaný výzkum a praxe. Tím se potvrzuje, že antropologické vzdělání, ať už v oblasti sociální a kulturní nebo biologické a ekologické antropologie, poskytuje unikátní sadu dovedností a perspektiv, které jsou vysoce ceněny napříč různými sektory současného profesního světa.